تبلیغات
آیپاک

همایت از ما
لوگو در برابر لوگو

آنچه در این متن خواهید خواند بررسی فرقه فریسیان مشهور یهودی است که سابقه تاریخی دارد و الا اخیرااعضای این فرقه  افزایش یافته اند که از شمار خارجند .
همه دینها پس از اندك زمانی فرقه‏ های متعدد پیدا می‏ كنند. مسائل اجتماعی و تنوع‏ مشربها، فرقه‏ ها را پدید می‏آورد.برخی از این فرقه‏ ها نیرومند و برخی ناتوانند،همچنین‏ فرقه‏ هایی پر جمعیت و فرقه‏هایی كم جمعیت هستند.
فرقه‏ های شناخته شده یهود پس از بازگشت از بابل پدید آمده‏اند و درباره فرقه‏های‏ قدیمتر اطلاع چندانی در دست نیست.
1. فریسیان‏:
كلمه فریسی در عبری،به معنای عزلت طلب است.این لقب بر جدایی و امتیاز آنان‏ دلالت دارد.این فرقه دو قرن قبل از میلاد پدید آمد و تاكنون هم اكثریت یهودیان از آن‏ هستند.اصل این فرقه به فرقه حسیدیم(به معنای پارسایان) بر می‏ گردد. فرقه حسیدیم‏ سه یاچهار قرن قبل از میلاد برای زدودن آثار بت‏پرستی و انحراف میان یهودیان پدیدآمد.آنان در جنگهای مكابیان شركت داشتند و در راه دین جانبازی كردند و شهید شدند.
در قرن هجدهم نیز موج تازه‏ای به نام حسیدیم میان یهودیان شرق اروپا پیدا شد كه ازاین حركت الهام می‏ گرفت.

فریسیان یك قرن قبل از میلاد از میان حسیدیم برخاستند.آنان از نظر فكری با صدّوقیان تضاد و مخالفت روشنی داشتند.این فرقه خدا را از جسم و صفات جسمانی‏ منزه می‏دانست.همچنین در مسائل مربوط به اراده آدمی راه میانه‏ای را پذیرفته بود و نیز رستاخیز مردگان و دادگاه عدل الهی را می‏پذیرفت و به عبادت از قبیل نماز و غیره‏ اهمیت می‏داد.فریسیان در جامعه یهود موقعیت خوبی به دست آوردند و اكثریت تابع‏آنان شدند.

فریسیان علاوه بر عهد عتیق كه تورات مكتوب نامیده می ‏شد، به تورات شفاهی نیزمعتقد شدند.تورات شفاهی گفته ‏های حكیمانه دانشمندان یهود است كه به عقیده آنان‏ نسل به نسل از زمان حضرت موسی(علیه السلام)برای قوم یهود باقی مانده است.این گفته ‏ها در فاصله قرن دوم تا پنجم میلادی، در كتابی بسیار بزرگ به نام تلمود جمع آوری شده و زیربنای فكر و اعتقاد بنی ‏اسرائیل قرار گرفته است. پس از این،در باب آن سخن خواهیم گفت.

فریسیان دارالعلم های مختلفی تشكیل دادند و اوقات خود را صرف مطالعه در دقایق‏ تورات كردند و نكته ‏های تازه‏ای به دست آوردند. به عقیده آنان در تورات حتی یك‏ حرف كم یا زیاد یا بی‏ مورد و فاقد معنا و مقصود نیست، بلكه درون هر حرف و كلمه ‏ای‏ اسراری نهفته و رموزی خفته است.

امور داخلی یهود در فاصله بازگشت از بابل تا خرابی دوم شهر قدس در دست حاخام های فریسی و گاهی صدّوقی بود.همچنین آنان با حضرت عیسی مسیح(علیه السلام)بسیار مخالف بودند و برای تصلیب او تلاش كردند.نام فریسیان به تكرار،در اناجیل چهارگانه‏ آمده است.

منبع (ک.ادیان بزرگ نوشته.حسین توفیقی)

[ شنبه 1390/10/24 ] [ 08:33 ب.ظ ] [ تیمسار ]
درباره وبلاگ

آمار سایت
لوگوی همکاران
خبرنگار ضد ماسون

جهاد نرم افزاری


مجمع تحقیقاتی جهاد اسلامی

کلیک کنید