تبلیغات
آیپاک

همایت از ما
لوگو در برابر لوگو

روز پنجشنبه همزمان با روز جهانی زن، در دانشگاه خالد شاه عربستان سعودی، ۵۰ زن مجروح شدند. صدها دانشجوی زن سعودی در تظاهراتی اعتراضی خواهان رفع تبعیض و مدیریت بهتر در دانشگاه‌ها بودند. گفته می‌شود پس از مقابله نیروهای امنیتی و پلیس با تظاهركنندگان ده‌ها نفر زخمی شدند. اكثر مجروح‌شدگان یا توسط نیروهای امنیتی یا زیر دست و پا زخمی شدند.


شرق: می‌گویند وضعیت زنان در عربستان سعودی به وضعیت سیاهان در نظام تبعیض نژادی آفریقای جنوبی می‌ماند؛ نظام حقوقی نابرابر، دسترسی نابرابر به امكانات و مشاغل، جداسازی در دانشگاه‌ها و فضاهای عمومی و ... . در آفریقای جنوبی، سیاهان با محدودیت و محرومیت روبه‌رو بودند و در عربستان سعودی همچنان كمابیش زنان در چنین وضعیتی قرار دارند. روز جهانی زن هم برای زنان سعودی معنا و مفهوم خاصی ندارد... .روز پنجشنبه همزمان با روز جهانی زن، در دانشگاه خالد شاه عربستان سعودی، ۵۰ زن مجروح شدند. صدها دانشجوی زن سعودی در تظاهراتی اعتراضی خواهان رفع تبعیض و مدیریت بهتر در دانشگاه‌ها بودند. گفته می‌شود پس از مقابله نیروهای امنیتی و پلیس با تظاهركنندگان ده‌ها نفر زخمی شدند. اكثر مجروح‌شدگان یا توسط نیروهای امنیتی یا زیر دست و پا زخمی شدند. در این میان مسوولان دانشگاه خالد شاه چیز دیگری می‌گویند. آنها اعلام كرده‌اند كه دانشجویان به كارمندان دانشگاه حمله كرده‌اند و پس از آن درگیری آغاز شده است.

این درحالی است كه گفته می‌شود از سال پیش تاكنون چندین تظاهرات در دانشگاه‌های عربستان سعودی علیه سیستم دانشگاهی كه گفته می‌شود علیه زنان تنظیم شده، گزارش شده است. با این حال مقامات عربستان سعودی دستور داده‌اند تا به ماجرای زخمی شدن دانشجویان دختر رسیدگی شود. تحصیلات در عربستان سعودی از نظر جنسیت مجزا بوده و به سه سیستم اداری تحصیلات عمومی پسران، تحصیلات دختران و تحصیلات اسلامی سنتی (برای پسران) تقسیم می‌شود. در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های دخترانه استادان مرد تدریس نمی‌كنند و اگر نیازی به این امر باشد از طریق دوربین‌های مداربسته، دانشجویان در مكان جداگانه آموزش‌های لازم را می‌بینند. پیش از این نیز در دیدگاه سنتی عربستان سعودی، همواره دختران از آموزش دیدن در مدارس محروم بودند و تنها پسران حق شركت در مدرسه‌ها را داشتند. تا سال‌های دهه 1960، آموزش دختران در زمره آموزش غیررسمی به شمار می‌آمد و این در حالی است كه طی دهه 1980، سیستم آموزشی دختران و پسران یكنواخت شد. با تشكیل دولت جدید عربستان و تاسیس وزارت آموزش، دختران نیز اجازه یافتند به مدرسه بروند.

در سال ۱۹۴۸، نخستین دبستان دخترانه در مكه تاسیس شد؛ از آن سال به بعد، مدارس، آموزشكده‌ها و دانشگاه‌های دخترانه بسیاری در شهرهای مختلف عربستان سعودی بنیاد شد و آموزش دختران در سطح كلان توسعه یافت به نحوی كه سازمان آموزش زنان از وزارت آموزش و پرورش عربستان جدا شد. در عربستان سعودی، كلیه دبستان‌ها، دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها، مراكز علمی و كتابخانه‌ها بر اساس جنسیت جداسازی شده‌اند. طبق آمار سال 1378 درصد بی‌سوادی در بین جمعیت زیر 10 سال مردان 47/7 و زنان 85/22 و در جمعیت بالای 10 تا 45 سال مردان 97/2 و زنان 2/17 است. اما تبعیض علیه زنان در عربستان تنها منتهی به بحث آموزش نیست.

حكومت عربستان به هر آنچه مربوط به فعالیت زنان در عرصه اجتماعی مربوط می‌شود، حساسیت خاصی دارد. اشتغال و حتی بحث رانندگی زنان هم از جمله مسایل عمده تنش میان جامعه زنان با حكومت است. اگرچه در عربستان سعودی، اشتغال زنان ممنوع نیست، اما شرایط و محدودیت‌های بسیاری وجود دارد و زنان باید پیش از شروع به كار، از وزارت شوون اسلامی اجازه بگیرند. این سازمان، قوانین محدودكننده بسیاری را برای استخدام زنان گذاشته و استخدام زنان منوط به پنج شرط است. كار زنان باید برای به دست آوردن درآمد لازم برای اداره زندگی باشد. اگر زن متقاضی كار نتواند ثابت كند كه برای گذران زندگی به پول بیشتر نیازمند است، وزارت شوون اسلامی حق دارد او را از كار كردن منع كند یا تقاضای او را نادیده بگیرد. كار زنان باید تنها در محیط زنانه باشد و مردان نامحرم نباید حق ورود به محیط كار زنان را داشته باشند. زنان تنها می‌توانند در مدارس دخترانه، كارگاه‌های خیاطی، پرستاری بیمارستان‌های زنان به كار بپردازند. كار زنان باید با ویژگی‌های جسمی، روحی و روانی زنان تناسب داشته باشد. كار زنان تنها با اجازه رسمی ولی او ممكن است؛ در مورد زنان ازدواج نكرده، این اجازه با پدر و در مورد زنان ازدواج كرده، این اجازه با شوهر خواهد بود و اگر كار زن باعث غفلت او از وظایف خانه‌داری شود، شوهر او قانونا می‌تواند او را از ادامه دادن به اشتغال منع كند. و در نهایت اینكه به كار گرفتن زنان در بسیاری از سمت‌های اجرایی، وزارتخانه‌ها، ادارات و دادگستری ممنوع است و انتخاب زنان به عنوان قاضی در عربستان سعودی منتفی است. همین موضوع باعث شده است با اینكه بیش از 70درصد زنان در عربستان تحصیلات دانشگاهی دارند، تنها پنج درصد آنها وارد بازار كار شوند كه این میزان اشتغال زنان، پایین‌ترین میزان اشتغال در جهان است. حتی رانندگی برای زنان در عربستان سعودی، از زمان تاسیس این كشور، ممنوع بوده و این ممنوعیت طی سال‌ها تداوم یافته است. هیات كبار علمای عربستان در سال ۱۹۹۰ ‪ با صدور فتوایی رانندگی زنان را به دلیل مخالفت با شرع مقدس حرام اعلام كرد و از آن زمان تاكنون با وجود برخی تلاش‌های انجام شده برای لغو این ممنوعیت، به دلیل مخالفت مقامات روحانی این كشور، این تلاش‌ها به نتیجه نرسیده است. اما در سال ۲۰۱۱ زنان عربستان كمپینی در اعتراض به ممنوعیت رانندگی


طبقه بندی: خبر،
برچسب ها: آپارتاید،
[ یکشنبه 1390/12/21 ] [ 02:55 ب.ظ ] [ دلی منتظر ظهور ]
درباره وبلاگ

آمار سایت
لوگوی همکاران
خبرنگار ضد ماسون

جهاد نرم افزاری


مجمع تحقیقاتی جهاد اسلامی

کلیک کنید